İlişkili Ürünler

Adobe Connect ile aşağıdaki ürünleri ilişkili olarak kullanabilirsiniz. Adobe Presenter ve Adobe Captivate, Connect içinde kullanabileceğiniz etkileşimli içerikleri oluşturmanıza yardımcı olur.

  • Adobe Presenter – Hızlı Eğitim İçerikleri Geliştirme Aracı
  • Adobe Captivate – Yazılım Simülasyonu ve Etkileşimli Eğitm Geliştirme Aracı

Adobe Presenter

Adobe Connect Platformu, temel ofis bilgisine sahip kullanıcıların eğitim içerikleri geliştirmesi teorisinden ortaya çıkmış olan bir “Hızlı Uzaktan Eğitim Geliştrime” aracıdır. Uzaktan eğitim geliştiriminde, en önemli sorunlardan bir tanesi eğitim içeriğini geliştirmek için, eğitimi verilecek konu ile ilgili uzman birine ve bu içeriği uzaktan eğitim haline dönüştürecek bir bilişim uzmanına ihtiyaç duyulmasıdır. Bu nedenle geliştirilen uzaktan eğitim içerikleri maaliyetli ve uzun süren çalışmalar olarak ortaya çıkmaktadır.

Adobe Presenter, içerikleri oluşturmak için alan uzmanına günlük iş hayatında sıklıkla kullandığı PowerPoint’in kullanım kolaylığını ve imkanlarını kullanıma sunan bir eklentidir. Adobe Presenter ile PowerPoint içinde geliştirmiş olduğunuz eğitim içeriklerinizin üzerine ses ekleyerek zenginleştirebilir, kısa sınavlar ekleyerek öğrencilerinizin durumunu takip edebilir, FLV ve SWF dosyaları ekleyerek eğitimlerinizi daha etkileşimli hale getirebilirsiniz. Adobe Presenter’da oluşturduğunuz içeriklerinizi Adobe Connect Server’da yayınlayabileceğiniz gibi aynı zamanda isterseniz herhangi bir SCORM 1.2, SCROM 2004 yada AICC uyumlu öğrenim yönetim sisteminde de (LMS) yayınlayabilirsiniz.

Adobe Presenter, Microsoft PowerPoint içine bir eklenti (Plug-in) olarak eklenmektedir. Böylece PowerPoint’in tüm geliştirim özellikleri eğitim içerikleri yada etkileşimli sunumlar oluşturmak için kullanılabilmektedir.

Presenter ile sunumlarını seslendirebilir veya dışarıdan daha önce kayıt edilmiş sesleri ithal ederek zenginleştirebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz sesleri, PowerPoint içinde eklenmiş olan animasyonlarla senkronize edebilirsiniz.

Sunumlarınızdaki, durağanlığı kendi videonuzu yada harici bir videoyu ekleyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Presenter, video yakalama ve sunumlarınızın içine eklemeniz için size kolay ve hızlı bir yok sunmaktadır. Başka 3.parti herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan USB kameranızdan yada bilgisayarınıza bağlı herhangi bir video yakalama kartından yakaladığınız görüntüler, sunumcu videosu yada slayt videosu olarak presentasyonlarınıza eklenecektir.

Sunumlarınızda, etkileşimi arttırmanın en iyi yolu, Flash (swf) dosyaları ile zenginleştirmektir. Presenter eklentisi ile PowerPoint sunumlarınızın içine Flash dosyalarını kolayca ekleyebilirsiniz. Flash’ın etkileşim yeteneği sunumlarınızı daha etkili ve kolay kullanılabilir yapacaktır. Örneğin yeni geliştirmiş olduğunuz bir uygulamanın kullanımını anlatan etkileşimli bir Adobe Captivate uygulaması yaptınız yada bankanızın yeni etkileşimli Mortgage hesap makinesini tanıtmak istiyorsunuz. Bu durumda Presenter ile hazırlamış olduğunuz sunumlarınıza Flash dosyalarını eklemek işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Sunumlarınız sonunda Sınav ekleyerek, katılımcılarınızın öğrenme niteliğini ölçebilir ve onlara başarıları ile ilgili geri bildirimde bulunabilirsiniz. Eklenen sınavlar içindeki sınav soruları bir havuzdan rastgele olarak yada sıralı olarak gelebilir. Bu soruların cevaplarının da karışık gelmesini sağlayabilirsiniz. Sunumlarınız sonrasında bir sınav değil de anket yapmak istediğinizde yine Sınav modülüü kullanarak anket ekleyebilirsiniz.

Adobe Captivate

Adobe Captivate etkileşimli yazılım simülasyonu geliştirme aracıdır. Bu araç ile herhangi bir yazılımın kullanımını etkileşimli bir şekilde katılımcılarınıza aktarabilir, uygulama içinden geri bildirimler alabileceğinzi sınavlar oluşturabilir ve sonuçlarını Adobe Connect sunucusu üzerinden takip edebilirsiniz.

Adobe Captiate ile yazılım simülasyonu, yazılım kullanım eşgüdümü ve yazılım kullanım denemesi olarak farklı modlarda çıktı alabilirsiniz. Her bir modda almış olduğunuz çıktılar ile eğitim veya tanıtıma erişen kişi farklı sonuıçlarla karşılaşacaktır.