Adobe Connect Nedir?

Adobe Connect, yerden bağımsız olarak sanal toplantılar ve uzaktan eğitim gerçekleştirmenizi sağlayan bir plaformdur. Özellikle mobil cihazlardan da erişim imkanı ile dünya üzerinde en çok kullanılan sanal sınıf uygulaması olarak birçok şirket ve eğitim kurumunun tercihi halindedir.

Adobe Connect sanal toplantı ve uzaktan eğitim için gereken tüm temel bileşenleri bünyesinde barındırmaktadır. Adobe Connect kolay genişletilebilir bir yapıya sahiptir, bu nedenle tüm özelliklerini kullanabileceğiniz bir XML API’ye sahiptir.

Adobe Connect ayrı ayrı satın alınabilinen aşağıdaki bileşenlere sahiptir.

 • Adobe Connect Server
 • Adobe Connect Meeting
 • Adobe Connect Training
 • Adobe Connect Events

Adobe Connect toplantı ve sanal sınıflarına farklı mobil cihazlardan kolaylıkla ulaşabilir, izleyebilir ve yönetebilirsiniz. Android işletim sistemine sahip olan cihazlardan içerik yükleyebilirsiniz.

Apple iTunes Google Play Blackberry App World
Yükle Yükle Yükle

Adobe Connect, farklı mekanlardaki kullanıcıların İnternet üzerinden iletişimini sağlayan yeni nesil bir çevrimiçi sanal toplantı ve uzaktan eğitim aracıdır.

Adobe Connect ile sanal toplantılar yapabilir, sanal sınıflarda uzaktan eğitim gerçekleştirebilir, geliştirmiş olduğunuz eğitim içeriklerinizi veya sunumlarınızı öğrencilerinizle bir müfredat çerçevesinde paylaşabilir ve bütünleşik kolay kullanımlı LMS’i ile öğrencilerinizi takip edebilirsiniz.

Sesli ve görüntülü iletişimin yanı sıra, Flash animasyonları (swf), yazılım simulasyonları (Adobe Captivate, vb.), görsel öğeler, video dosyaları (.flv, .mp4), PDF dokümanalarını ve masaüstünüzü paylaşabilir, yazılı olarak mesajlaşabilir ve beyaz tahta uygulamasıyla çizimli anlatımlar yapabilirsiniz.

Anında Erişim

Katılımcılarınız Adobe Connect’nun sanal sınıflarına kolaylıkla erişebilirler. Çünkü sanal toplantılara veya sanal sınıflara katılmak için hiçbir ek yazılıma ihtiyaç bulunmamaktadır. Tek ihtiyacınız olan bir İnternet Tarayıcısı (Internet Explorer, Firefox vb.) ve dünya üzerindeki bilgisayarların %98’inde bulunan Adobe Flash Player eklentisidir.

Ayrıca mobil cihazlardan da kolaylıkla bağlantı sağlayabilir, sanal toplantılara katılabilir, yönetebilir ve içerik paylaşabilirsiniz. uygulamaları farklı platformdaki mobil cihazlar için bulunmaktadır. Adobe Connect Mobile ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Adobe Connect ile İnternet üzerinden;

 • Katılımcılar ile sesli, yazılı ve görüntülü iletişim kurabilir,
 • Doküman paylaşabilir,
 • Eğitim verebilir,
 • Sunumları hızlı şekilde paylaşabilir,
 • Kısa zamanda geniş topluluklarla iletişime geçebilir,
 • Sunumların daha fonksiyonel daha etkili olmasını sağlayabilir,
 • Verdiğiniz eğitimleri tekrar kullanmak üzere kayıt edebilir,
 • Katılımcıları yetkilendirerek etkinliklerde gerekli hiyerarşiyi sağlayabilir,
 • Bilgisayar ekranını paylaşabilir veya çizerek anlatabilir,
 • Satış ve pazarlama etkinlikleri yapabilir,
 • Ankete oluşturabilir veya ankete katılabilir,
 • Eğitim ve iş için animasyonlar ve yazılım simülasyonları ile verimli toplantı, seminer, konferans gibi etkinlikler düzenleyebilir,
 • Yerden ve zamandan bağımsız olarak eğitim içeriklerinizi kolayca yayınlayabilir, sanal sınıflar oluşturabilir ve katılımcıların performanslarını devamlı takip edebilirsiniz.

Her Zaman Hazır

Adobe Connect ile herhangi bir sanal sınıf veya toplantı odasını hemen oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Sanal sınıflarınız veya toplantı odalarınız her zaman kullanıma hazır olarak elinizin altında olacaktır.

Kolay, Etkili ve Eğlenceli Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim, Adobe Connect’in kolay kullanımı ve yetenekleri ile çileli bir süreç olmaktan çıktı. Çünkü kullanıcıların ve eğitmenlerin hiçbir kuruluma ihtiyaç duymadan istedikleri herhangi bir bilgisayar veya işletim sisteminden katılabildikleri sanal sınıflar ile asıl işleri olan içeriklere odaklanabilir oldular. Adobe Connect toplantı odaları veya sanal sınıflarda PowerPoint sunumlarınızı, PDF dokümanlarınızı, video dosyalarınızı veya masaüstünüzü paylaşabilirsiniz.

Adobe Connect sanal sınıfları veya toplantıları içinde kullanabileceğiniz onlarca farklı hazır uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanarak toplantılarınızı veya eğitimlerinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Hızlı iletişim, Zengin ve İlgi Çekici İçerik, Kolay Kullanım

Adobe Connect uygulaması üzerinden paylaşılan içeriğe erişmek için, katılımcıların ek bir yazılım yüklenmesine ihtiyaç yoktur. Katılımcı bilgisayarlarında bulunan güncel bir İnternet tarayıcısı (Internet Explorer, Firefox, Opera vb.) ve bilgisayarların %98’inde yüklü olan Adobe Flash Player sayesinde sadece bir web adresine (URL) tıklayarak toplantı ve eğitimlere anında ulaşabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursa olsun müşteriler satıcılarla, ortaklar firma sahipleriyle, öğrenciler öğretmenleriyle, şubeler merkez firmalarla anında iletişim kurabilirler.

Adobe Connect Bileşenleri

Adobe Connect ölçekleyebileceğiniz güvenlik seçenekleri, kullanıcı yönetimi ve uyumluluk özellikleri ile farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek niteliklere sahiptir.

Adobe Connect Sunucusu

Adobe Connect, içindeki tüm bileşenlerin çalışabilmesi için gerekli merkezi sunucudur. Bu sunucu üzerinde diğer bileşenleri etkinleştirerek kullanabilirsiniz. Adobe Connect sunucusu gerçek zamanlı ve istenilen iletişimleri birleştirir ve kullanıcı yönetimi, takip, raporlama ve tüm Adobe Connect uygulamalarını dahil eden aranabilen içerik kütüphanesiyle birleştirilmiş içerik yönetimini sağlar. Adobe Connet Sunucusu SSL, kümeleme desteği ile ölçeklenebilir güvenli kurulumlar yapmanızı sağlar. Adobe Connect API’si ile diğer sistemlerle iletişime geçmenizi sağlar. Adobe Connect, sistem gereksinimlerini bu sayfadan görebilirsiniz.

Adobe Connect Meeting

Adobe Connect Meeting, İnternet kullanıcılarının %98 tarafından web tarayıcılarına yüklenmiş olan Adobe Flash Player ile katılımcıların kolayca erişebileceği gerçek zamanlı toplantı ve seminer düzenleme imkanı sağlar. Adobe Connect Meeting ses, video ve yazılım simülasyonları içeren zengin içeriklerin paylaşımı ve birden fazla kişi ile video konferansına imkan vermektedir. Gerektiğinde toplantılarınızı sunucu üzerine kayıt edebilir ve buradan tekrar yayınlayabilirsiniz.

Adobe Connect toplantılarına mobil cihazlardan da katılabilir, yönetebilir içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Adobe Connect Mobile ile ilgili detaylı bilgiyi bu sayfadan bulabilirsiniz.

Adobe Connect Training

Adobe Connect Training ile sanal sınıflarınızı, Adobe Presenter ve Adobe Captivate ile hazırlamış olduğunuz içeriklerinizi bir araya toplayabilir ve müfredat oluşturabilirsiniz. Müfredata kayıt etmiş olduğunuz katılımcıların eğitimlere katılımlarını takip edebilir ve sınav sonuçlarını detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Adobe Connect Training, öğrencilerin katılımlarını ve sınav sonuçlarını takip edebileceğiniz kullanışlı bir raporlama arayüzü sunmaktadır.

Oluşturduğunuz içerikleri öğrencilerin seçim yapabilecekleri bir eğitim kütüphanesine dönüştürebilir ve bu kütüphaneden izin verilen derslere direk kayıt imkanı sağlayabilirsiniz.

Kendi kurs ya da eğitim programınızı Connect Enterprise Manager ile oluşturup; katılımcılara kullanıcı adı ve şifresi vererek kullanıcıları, kurs ya da eğitimlerin başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleyebilirsiniz. Katılımcılarınıza hatırlatma notlarını eposta ile gönderebilirsiniz. Bu hatırlatma notlarını belli periyotlarda gönderilecek şekide oluşturabilir ve ileriye dönük programlayabilirsiniz.

Adobe Connect Events

Adobe Connect Events ile katılımcıların ön kayıt ve etkinlik sonrası bilgilerini kolaylıkla toplayabilirsiniz. Böylece sanal olarak düzenlediğiniz herhangi bir etkinlik öncesinde katılımcıların seçmiş olduğunuz bilgilerini toplayabilir ve bunları daha sonra rapor olarak alabilirsiniz. Ayrıca etkinliğiniz için çeşitli web sitelerinde yayınlanan banner’ların tıklanma bilgilerini de kampanya içinden takip edebilirsiniz.

Adobe Captivate

Adobe Captivate yazılımı programlama dilini ya da multimedya dilini bilmeye gerek kalmadan kolayca güçlü ve etkileyici simülasyonlar, yazılım tanıtımları, sınavlar ve senaryo bazlı eğitimler oluşturmanızı sağlar. Adobe Captivate ile Adobe Flash (.swf), çalıştırılabilir dosya (.exe, .hqx), PDF ve metin formatında çıktılar alabilirsiniz. Adobe Captivate içerikleri, Adobe Connect sunucusu içinde direkt olarak yayınlanabilir ve Captivate içinde geliştirmiş olduğunuz sınavlar Adobe Connect içinden takip edilebilir.

Diğer Yazılım Araçları

Adobe Connect sunucusu içinde diğer eğitim yazılımları ile hazırlanmış içerikleri de yayınlayabilirsiniz. Bu yazılmlardan bazıları Adobe Authorware, Adobe Dreamweaver, Adobe Flash’dır.

API’ler ve SDK’lar

Adobe Connect, genişletilebilir bir yapıya sahiptir. Bu uygulamanızın başka sunucu ve uygulamalar veya sizin geliştirmiş olduğunuz uygulamalar ile haberleşmesini sağlar. Bu amaca yönelik olarak Adobe Connect sunucusunun API (Web Servisi Dokümantasyonu) dokümantasyonundan yararlanabilirsiniz.

Adobe Acrobat Connect Meeting üzerinde uygulamalar geliştirebilir ve bu uygulamaları toplantı odasında paylaşabilirsiniz.

Atlantik Map Locator Uygulaması